80 שנים של היסטוריה משובחת

מכירים את השיחות עם ההורים שלנו ?
כשבגרוש היה חור, ו.. " בימינו.."
והסיפורים על קום המדינה ואיפה הייתה סבתא כשהכריזו על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל ,  ואיך פעם היו תלושים למזון ועגלות עם קרח..
ובכלל , כל החיים מפעם , דופקים לנו בדלת של הממ"ד בימינו  אנו , כשאנחנו בזמן הגלישה בסמארטפון כשיש לנו  WI-FI בכל הבית ( אם קיבלת דיל טוב ) והמיקרוגל זה החבר הכי טוב של כל יולדת ,והילדים היום צריכים (!!) טאבלטים לגיל 5.
וגלקסי 6 לגיל 7
ואופניים חשמליים לגיל 15 ו… אין סוף. אין!
הם "צריכים" כל דבר מהדברים האלו , ולא "רוצים" לחסוך בשביל זה מהדמי כיס הנדיבים שהם מקבלים כל שבוע , או חלילה ממתנות היומולדת של סבא/סבתא , לא.. הכספים הללו מתבזבזים על עוד משחק מחשב , על עוד כיסוי לנייד , על חבילות קלפים ועל אלבומי מדבקות.
הילדים של היום לא יודעים לחסוך, לא יודעים להתנהל נכון , ואנחנו ההורים מנהלים מרוץ בלתי נפסק סביב הגחמות שלהם , ודיאלוג פורה עם הפייסבוק באיך למעשה ללמד אותם את ההבדל בין מה צריך למה רוצים, והכי גרוע , הולכים לישון כל ערב עם תחושה שהרשינו להם יותר מידי היום.
גם היום.
וממחר – זהו!
אין יותר בזבוזים "סתם" ונתחיל להתנהל נכון מבחינה כלכלית כי מה שהם רואים בבית זה מה שילווה אותם הלאה, לא ?!
ומפרגנים לעצמנו ביג טיים על כל פעם שהצלחנו להעביר להם את המסר – את זה אתה לא צריך, את זה את רוצה. ואם אתה רוצה יש דרכים להשיג את זה  , למשל לחסוך!
ואז המלאך הקטן שלנו חוסך שקל לשקל וקונה לעצמו את הנעליים שרצה, או את החולצה ששם עליה עין מזמן, ואנחנו ? אנחנו מלאי גאווה! הנה, לימדנו את הנסיך הקטן התנהלות כלכלית נבונה !

השבוע ביקרתי במוזיאון הרצלילינבלום.(קצת מידע מויקיפדיה – כאן )

קצת על המקום , לרקע כללי , מתוך האתר :
מוזיאון "הרצלילנבלום" שהוקם בשנת 2009 ע"י בנק דיסקונט מציג את ההיסטוריה הכלכלית של ישראל בד בבד עם התפתחות העיר תל אביב באמצעות פריטים היסטוריים מקוריים בשילוב סרטים ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

המוזיאון שוכן בפינת הרחובות הרצל ולילינבלום וממוקם ב"בית שיף", מבנה היסטורי בהיותו אחד משישים וששה בתיה הראשונים של אחוזת בית אשר נרכש בשנת 1945 ע"י בנק דיסקונט מידי בעליו, משפחת שיף.

לקראת חגיגות המאה לעיר תל אביב, הוחלט להסב בניין זה, המיועד לשימור, למוזיאון לבנקאות ונוסטלגיה תל אביבית הוא מוזיאון "הרצלילנבלום",  וכחלק בלתי נפרד מתפיסת האחריות החברתית של הבנק לאפשר לציבור הרחב להיחשף לתכנים ולבקר בו, ללא תשלום. הסיורים במוזיאון מתקיימים בעברית ובאנגלית ובתיאום מראש בלבד.

PikiWiki_Israel_8326_herzelilinblum_museum_tel-_aviv

בזמן הביקור במוזיאון ,ומעבר לעובדה שהוא מאפשר הצצה מדהימה ומרתקת על 80 השנים האחרונות ,של המדינה ,של הבנקאות , של הציונות כולה,  הבנתי פתאום כמה מרתק העבר שלנו , כמה פורה ההווה שלנו וכמה מסקרן העתיד.

היופי במקום כזה שאפשר לגלות כל כך הרבה דברים שעד היום שמענו עליהם מפי ההורים שלנו ולא תמיד ראינו באמת , וזו הדרך הכי נכונה גם להעביר הלאה לילדינו .
במקום סיורים וסדנאות התנהלות כלכלית נבונה ( ללא תשלום ובתיאום מראש) מותאמים לילדים 6-12 וגם לנוער 13-17 ,סיורים מונגשים לנכים  , ובכלל לכל מי שמתענין בהיסטוריה של 80 השנים האחרונות תוך חלוקה מרתקת ומרגשת על עבר הווה ועתיד הבנקאות במדינה שזור בסיפורים מרתקים על העם שלנו, ועל אבני הדרך בהפיכתנו מעם שמפוזר בתפוצות למה שאנחנו היום.

שעות הפעילות ומידע יותר מקיף ניתן למצוא באתר. או בטלפון 1-700-55-8000  / 03-5144243
2911201211063298
לסיכום

כשאני נכנסתי למוזיאון קיבלתי בכל רגע נתון מידע או נתח מההיסטוריה שלנו , והיי , זה שלנו. וחשוב שנדע ,וחשוב שנזכור והכי חשוב , חשוב שנעביר הלאה לילדים שלנו.
כי הם העתיד.
והכל מתחיל ונגמר במה אנחנו רוצים שיקרה ביום שתפקידנו פה יסתיים . מי ימשוך את העגלה הלאה? על אילו ערכים ועל אילו עקרונות?
על מה שאנחנו גדלנו ?
אם כן –צריך להיות מספיק חכמים כדי להעביר להם את הכל בצורה חוויתית מאתגרת ומעניינת.
מוזיאון הרצלילינבלום זה מקום טוב להתחיל בו.
מומלץ.

 

אודות דנה אדוט