נושמת אויר נקי, או לפחות משתדלת

בוקר אחד כשקמתי , מזג האויר היה מושלם, קריר ונעים, פתחתי את הדלתות לחצר ושתיתי קפה באוויר הצח של הבוקר.
תוך כדי שאני נושמת אליי את האויר הנקי של הבוקר, ומתעדכנת בYNET בחדשות הבוקר והלילה, נחה עיני על כתבה יחסית ישנה שקפצה לי באיזה לינק מתוך לינק מתוך לינק של חדשות הבוקר.
מצרפת לכם פה את הלינק לכתבת המקור ,אבל גם אעתיק לכם את הפסקאות הרלוונטיות לצורך סיכום.

בדיקות חדשות ומקיפות של המשרד להגנת הסביבה מצאו שורה של חומרים מסרטנים באוויר שאנחנו נושמים – ברמות החורגות מהכמויות שעלולות לסכן אותנו, לדעת המשרד. הבדיקות בוצעו לראשונה בערים רבות בישראל, ובכולן אותר לפחות בבדיקה אחת חומר מסרטן במינון מסוכן.
במסגרת העלאת ההילוך במלחמה בזיהום אוויר, לפני מספר שנים אף נחקק חוק אוויר נקי, ונקבעה רשימה של כ‭30-‬ חומרים, חלקם מסרטנים, שעלולים להימצא באוויר כתוצאה מפעילות תעשייתית, מפליטות מכלי רכב וגם משריפת דלקים לייצור חשמל. לפי חוק זה רשאי המשרד להגנת הסביבה להגדיר אזורים שונים בארץ כמוכי זיהום אוויר ולחייב את ראשי הרשויות לפתור את הבעיה.
כדי לבצע את המדידה הונחו שפופרות זכוכית מיוחדות בנקודות שנקבעו מראש, ובהמשך נשלח האוויר ש"נאגר" בהן למעבדה. הממצאים שהתגלו מדאיגים למדי. חלק נכבד מהחריגות התגלה בבנזו-א-פירן, חומר הנחשב ל"מסרטן ודאי" – כלומר חומר שבוודאות מעלה את הסיכון לחלות בסרטן. לחומר זה אומנם אין תקן סביבתי, אך החוק הגדיר עבורו "ערך יעד‭,"‬ המסמל את הכמויות שמעבר להן הוא עלול להיות סיכון בריאותי

מיד התחלתי לחקור על הנושא , חיפשתי יותר בגוגל והתחלתי לקרוא מאמרים רלונטיים, ואז מצאתי כתבה נוספת משנת 2015 , ששמה על המפה את האיזורים הבעייתיים יותר , ואז באמת התחלתי לנשום לרווחה, ואני אסביר למה:
בעיר בה אני גרה, ובה אני מגדלת את ילדי נמדדות באופן קבוע רמות נמוכות של זיהום אוויר, התקן מדבר על רמות מרביות מותרות באוויר למזהמי האוויר חנקן דו חמצני (NO2) וחומר חלקיקי עדין מרחף שקוטר חלקיקיו קטן מ- 2.5 מיקרומטר (PM2.5).התקן בארץ הוא 21.3, כאשר אלו בעצם מזהמים  שנפלטים ממגוון מקורות פליטה ובהם תחבורה, תעשייה וייצור חשמל, ובעלי ההשפעות השליליות הגדולות ביותר על בריאות האדם.
באריאל נמדדה כמות של 5.2 בממוצע שנתי. (דלגו למספר 24)
תמונה

באופן טבעי זה גרם לי להיות בטוחה מעט יותר בבחירה שלי לגור פה, ועכשיו נפתח את הנושא לדיון :
אתם, איפה אתם גרים ?
בדקתם פעם מהי רמת זיהום האויר באיזור המגורים שלכם?
האם ידעתם שהמשרד לאיכות הסביבה מעדכן את רמת זיהום האויר באתר ייעודי ? ( מצרפת לינק לנוחיותכם )
האם בעצם זה מהווה שיקול לבחירת מקום מגורים מבחינתכם?
ונניח וזה לא היה השיקול לבחירת מקום המגורים ( כמוני למשל) האם מוכרים לכם, לנו , דברים שיכולים לסייע בטיהור האוויר שאנחנו נושמים ?
אני יודעת שיש פילטרים שמותקנים בתוך מזגנים או בנפרד ( נניח משהו כזה – לינק ) שעוזרים לטהר את האויר שלנו בתוך המבנים שאנחנו שוהים בהם.

מעלה פה כמה נקודות משלי, מוזמנים להוסיף משלכם- שאלות ותשובות.
ובכלל להעלות את הנושא לדיון ולפתוח שיח ציבורי סביב העניין.
אולי אם אנשים כמוני וכמוך ידברו יותר, ולא רק הלוביסטים בכנסת, יעשה פה משהו שיוכל לגרום לכולנו לנשום אויר נקי יותר, למען הבריאות שלנו, ושל ילדינו .
בנתיים , אני ממשיכה לנשום אויר נקי עם הקפה של הבוקר בחצר.. באריאל האויר טוב מספיק מסתבר..


אודות דנה אדוט